Drodzy Czytelnicy!
Tegoroczna jesień była dla naszej redakcji bardzo aktywna, zwłaszcza patrząc na dwa ostatnie lata, gdy wiele wydarzeń branżowych było odwołanych z powodu pandemii. W dziale „Z kraju i ze świata” dla wszystkich tych, którzy nie mogli z różnych przyczyn uczestniczyć w targach i konferencjach, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem okazję spotkać się osobiście i porozmawiać, dziękuję też wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas targów w Nadarzynie i Łodzi.
Na okładce świątecznego wydania gościmy zespół stomatologiczny z gabinetu lek. dent. Andrzeja Żeglenia − S3 Stomatologia w Poroninie. Zapraszam do lektury bardzo ciekawej rozmowy na temat pacjentów periodontologicznych.
W wydaniu odnajdą Państwo wiele artykułów, które na pewno okażą się przydatne w codziennej pracy. Lasery znajdują coraz szersze zastosowanie w stomatologii i coraz więcej gabinetów decyduje się na ich zakup, dlatego szczególnie polecam uwadze krótką rozmowę z naszą koleżanką hig. Katarzyną Wójtowicz, która na co dzień w gabinecie korzysta z lasera. Z rozmowy dowiedzą się Państwo, jak praca z laserem wygląda od strony higienistki.
Wśród tematów nie zabrakło małego pacjenta i zasad współpracy zespołu stomatologicznego z dziećmi, ale także z ich opiekunami. Uwadze polecam także opracowanie na temat wpływu zmian cywilizacyjnych na wyrzynanie się zębów mlecznych. W wydaniu odnajdą Państwo również teksty na temat wybielania, higieny protez, a także dezynfekcji i sterylizacji.
Korzystając z okazji, pragnę wszystkim Państwu z wyprzedzeniem życzyć zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz samych pomyślności w nadchodzącym nowym roku.
Michał Kluczkowski
Redaktor naczelny
Rozmowa z dypl. hig. stom. Beatą Klimecką, dypl. hig. stom. Moniką Zwijacz, dypl. hig. stom. Katarzyną Hippmann i dypl. hig. stom. Anastazją Lasak — zespołem stomatologicznym z gabinetu S3 Stomatologia lek. dent. Andrzeja Żeglenia w Poroninie na temat codziennej pracy i organizacji gabinetu w dobie pandemii.
Gabinet stomatologiczny jest szczególnym przykładem placówki medycznej. Trafiają do niego pacjenci borykający się na co dzień z różnymi dolegliwościami.
Laser stał się nowym narzędziem w pracy higienistki. Jak zacząć pracę z laserem i jakie korzyści z tego wynikają, opowiada dypl. hig. stom. Katarzyna Wójtowicz, ekspert Lasotronix.
Próchnica, jak pokazują statystyki, dotyka większość populacji i jest obecnie uważana za chorobę cywilizacyjną.
Każdego dnia w gabinecie stomatologicznym jest leczonych od kilkunastu do kilkudziesięciu pacjentów. Część z nich to nosiciele groźnych, przenoszonych również przez powietrze chorób. Z tego właśnie względu bardzo ważna jest nie tylko dezynfekcja i sterylizacja narzędzi stosowanych podczas zabiegów stomatologicznych, ale także dezynfekcja powierzchni i powietrza w gabinecie. W artykule przedstawiono wytyczne w zakresie dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym.
spożycie cukru predysponuje do wystąpienia próchnicy zębów. Jedną z form zapobiegania próchnicy może być zastąpienie cukru jego substytutami. Mają one słodki smak, jednak posiadają dużo niższy potencjał próchnicotwórczy. Dokonano przeglądu artykułów w przedziale lat 1996-2020. Celem pracy jest przybliżenie roli substytutów cukru w zapobieganiu wystąpienia próchnicy zębów.
zębów u dzieci to bardzo indywidualny proces. Ich powstawanie oraz kolejność pojawiania się były tematem wielu badań i publikacji. Cywilizacja zmienia środowisko, w którym żyjemy, a wraz z nim poszczególne etapy rozwoju. Należałoby zastanowić się, czy cywilizacja ma wpływ także na proces powstawania i kształtowania się uzębienia człowieka. Celem niniejszej publikacji jest zaprezentowanie dynamiki zmian w wyrzynaniu zębów mlecznych, w oparciu o wybrane doniesienia naukowe.
Celem pracy jest krótka analiza sytuacji leczenia dentystycznego w kontekście lęku, jaki u wielu dzieci wywołuje konieczność wizyty w gabinecie dentystycznym.
Zęby stanowią część układu oddechowego. Ich budowa oraz skład uzależnione są od zadań, jakie mają spełniać. Występują również istotne różnice między zębami mlecznymi i stałymi.
Gabinetowe wybielanie zębów jest zabiegiem z zakresu estetycznej stomatologii zachowawczej przeprowadzanym przez lekarza stomatologa lub higienistkę z użyciem preparatów opartych na nadtlenku wodoru/ karbamidu.